Teksas Ciklet Balığı, Texas Cichlid (Herichthys cyanoguttatus)


Teksas Ciklet Balığı, Texas Cichlid (Herichthys cyanoguttatus)

 

Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika nehirleri

Beslenme Biçimi: Hem etçil hem otçul.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Dip-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha büyük olur ve kafaları daha şişkin olur. Tek eşlidir. Erkeklerin kuyruk yüzgecinin sonunda siyah leke bulunur.(Siyah leke bulunmayan erkeklerde olabilir.)

Üreme: Dikey bir yüzeye 1000 civarı yumurta dökerler. Dişi yumurtaları korur küçük canlı yemlerin yanında anne babanın mukozasıyla da beslenirler.

Sıcaklık: 24-26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

Su Sertliği: Orta

pH: 7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Beyaz kırmızı renkte olabilr. Büyük akvaryumlarda diğer Orta Amerika Cichlidleri'yle beraber bakılabilir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Kendinden küçük balıklara karşı tehlikelidir. Birleşik Amerika'nın tek yerli cichlid türüdür.

Aktavist Yorumları: 1) 2 yıl boyunca akvaryumda baktım vahşi ya da terörist ya da katil asla değiller. Sadece azıcık diktatörlük var. Hatta elim ile sevebildiğim tek ciklet.

2) Bende de 2 tane var. Karma cichlid akvaryumum var. Çok çabuk büyüdüler. Bir birleri ile hiç geçinemiyorlar. Tam bir yem canavarı. Yem yeyince renkleri kararıyor ve çok güzel görünüyorlar. Küçük balık koyarsanız parçasını bile bulamazsınız. Yavrudan diyerleri ile birlikte olduklarından galiba hiçbir problem çıkarmıyor. Vazgeçilmiyecek bir balık tavsiye ederim. Akvaryuma renk ve neşe katıyor.

3) Bence aşırı agresifler.Bayağı büyüdüğünde dişisi ile beslenmesi zorlaşıyor.Çiftleştikten sonra dişisini parçalayan katil bir tür.

4) Bende bu balıktan 1 çift almıştım. Gerçekten akvaryumumda terör estirmeye başladılar ve bir tanesini digeri öldürdü. Ben de tek kalandan akvaryumcuya geri vererek kurtuldum. O zamanlar tankım 65x25x35 idi; şimdi tankımı büyüttüm 150x50x60 ve bu balıktan tekrar 1 çift aldım. Akvaryumumda malawi ağırlıklı 12 tür mutlulukla seyrediyorum. Bence bu balıklar kesinlikle küçük akvaryumlarda beslenilmemeli.

5) Böyle bir balık hayatımda görmedim. Aşırı agresif. Bu balık eşiyle beraber bir akvaryumda yalnız bakılmalı. Siz siz olun bu balığı akvaryumunuza koymayın.

6) Texasım 3 erkek zebramı 1 tane de prensesimi öldürdü. Sonra gitti zebranın dişisiyle çiftleşti. 400 yavru aldım. Gördüğüm en agresif balıklardan biri. Koyarkoymaz akvaryumun tek hakimi oluyor. Besleyenlerin dikkat etmelerini öneririm!

7) Bunlar birer katil. Arkadaşlar balıklarınızı seviyorsanız akvaryumunuza texas koymazsınız. Akvaryuma koyduğumdan beri akvaryumdaki bütün huzur kaçtı. 2 gün önce texasları akvaryumdan çıkardım. Akvaryumuma huzur geldi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !